Sklepy v rodinných a bytových domech odjakživa sloužily jako odkládací prostor nepotřebných či sezónních předmětů, a do jisté míry také jako sklad palivového dřeva, uhlí, koksu či briket. V některých objektech jsou sklepy celkem útulné a nachází se v nich jen pár věcí, ale najdou se i tací, co do sklepa odnáší, co je napadne. Prostě tu věc už nepotřebují, a jelikož se nevejde do kontejneru s komunálním odpadem, a museli by podnikat náročnou a dalekou cestu do sběrného dvora, odloží předmět do sklepa. Jenže přijde čas, kdy sklep začne bobtnat a přetékat neboli praskat ve švech, a to je již neúnosná situace. Stává se, že se pak tito jedinci rozhodnou prodat byt a ponechají sklepy plné věcí.
Jestliže se dostanete do situace, kdy například koupíte byt a bývalý majitel vám tu zanechal spoustu „překvapení“, je čas pustit se do vyklízení sklepů buď svépomocí, anebo s profesionály. Ti většinou nastupují v těchto situacích:
Nemáte na to čas – v souvislosti se stěhováním a rekonstrukcí bytu máte spoustu starostí a nevíte, kam dřív skočit, takže sklep prozatím neřešíte, jenže co když budete sklepní kóje potřebovat pro odkládání stavebního materiálu? Vyklízecí firma si s tím poradí během pár hodin a nemusíte shánět žádný bikran pro velkoobjemový odpad.
Nezvládáte to fyzicky – vyklízení bytů v Praze je podobně, jako stěhování, fyzicky namáhavé, navíc komplikované malými prostorami, v nichž se hůře s předměty manipuluje. Nejste-li v dobré fyzické kondici, a chcete ji posílit, běžte raději na horskou túru nebo si zaplavejte na přehradě a užívejte čistého prostředí, plného energie z okolní přírody. Vyklízení sklepa není zrovna ideální pro posilovací cvičení.
Nečistoty a plísně – přiznejme si na rovinu, že v málokterém sklepě je takový pořádek a tak čisto, že byste sem mohli pozvat návštěvu na malý piknik. Většinou se tu objevuje spousta prachu, hniloba či plíseň, protože se tu mnohdy málo větrá. Ne každý v takovém prostředí může pracovat, například kvůli různým alergiím.