Dentální hygiena v Praze 10 Clinicplus je pracoviště, kde vás seznámí s některými jevy, souvisejícími se správnými postupy při udržování preventivních opatření zajištění zdravého chrupu. Ono to možná zdánlivě bude znít jako směšná záležitost, vždyť přece stačí vzít do ruky kartáček na zuby a posouvat s ním ze strany na stranu, jako když drhnete koberec, jenže to není tak jednoduché, jak se zdá. Kde děláme nejčastěji chyby při dentální hygieně, a proč se také častěji potýkáme s problémy v zubní ordinaci?
Pravidelnost – rodiče často svým dětem vytýkají nebo připomínají, aby si nezapomněly vyčistit zuby, a možná to sami znáte – jste ospalí a ještě musíte do koupelny, namísto abyste už konečně zalehli do postele. Jenže toto je právě ten klíčový moment, kdy ponecháme zubní plak v ústech, a ten přes noc vytvoří ideální podmínky pro rozmnožování bakterií.
Co je to plak – zubní plak je tenký povlak na zubní sklovině, v němž se daří bakteriím, které se živí organickým materiálem přijatým z potravy. Bakterie rozkládají cukry (sacharidy) za vzniku kyselého prostředí, což pak může vyústit v zubní kaz.
Mezizubní prostory – zubní plak se udržuje zejména ve spodní části zubu v blízkosti dásní a právě tam jeho silnější vrstva snadno umožní ukládání minerálů z potravy. Tím vzniká zubní kámen, který postupně obnažuje dásně a umožňuje další devastaci zubního krčku, vaziva i zuboviny. Proto je velmi důležitá nejen pravidelnost v čištění zubů, což je jinými slovy odstraňování zubního plaku, ale i čištění mezizubních prostor. Na ty se často zapomíná nebo se to zanedbává, a právě tam vzniká nejvíce problémů. Dentální hygienistka vám proto může doporučit vhodný mezizubní kartáček.
Nevhodná strava – neměli bychom podceňovat ani vliv stravy, protože čím více je překyselující (bílý cukr, bílá mouka, alkohol apod.), tím rychleji se tvoří plak a bakterie pak mohou rychleji působit svou devastační činnost.