Praha je sice moderní velkoměsto, ale najdete tu v některých čtvrtích i velmi starou zástavbu činžovních domů bez výtahu. Není tedy problém objevit například na Žižkově v Koněvově ulici objekty, kde je nutné vždy domů vyšlapat čtyři patra. Bydlení v takových domech má ale podstatnou výhodu zejména v tom, že je tu větší klid, široké obvodové zdivo a v létě perfektní izolace vůči vysokým teplotám. Navíc mnoha lidem prospěje chůze po schodech, je to jeden z nejzdravějších druhů pohybu, co existuje.
Chcete-li si pořádně zacvičit, můžete to zkusit i tehdy, pokud se do takového domu právě stěhujete. Výhodnější je ale hrubou práci svěřit stěhovákům levného stěhování v Praze 3 stehovani-mamut.cz a svépomocí přestěhovat pouze lehčí předměty zabalené do krabic. Jaká úskalí vás mohou potkat na centrálním schodišti v bytovém domě bez výtahu?
Zaklesnete se se skříní – nezkušeným amatérům se stává, že při stěhování velké skříně či podobných větších předmětů špatně vyměří a odhadnou vzdálenosti na chodbách a na schodištích a uvíznou tu s nábytkem tak, že nebude možné jím posouvat ani na jednu, ani na druhou stranu. Pokud je nábytek velmi těžký, může to být přímo prekérní situace, protože zároveň zablokujete přístup do bytů ostatním nájemníkům.
Spadne na vás pračka – když vám vyklouzne z popruhů nebo z dlaní automatická pračka, jejíž hmotnost přesahuje sedmdesát kilo, může vás to stát život. Pád pračky ze schodů na osoby pod ní může způsobit zlomeniny lebeční kosti, vnitřní zranění břicha nebo zlomeniny pánve a páteře, a zde již končí veškerá legrace.
Zakopnete o schod – o některé schody se často zakopává a nejnebezpečnější jsou schody nepravidelné nebo částečně spirálové. Zde pak snadno šlápnete do prázdna a při stěhování to pak může způsobit i těžký úraz.
Kýla – zejména chůze do schodů s velmi těžkým břemenem nahrává vzniku břišní kýly, a to pak může vyžadovat hospitalizaci a operační zákrok.