Současná krize bydlení je vážný problém, který bude dříve či později potřeba řešit. Jistě, netýká se jen naší republiky, avšak u nás je zvláště výrazný v porovnání s některými jinými evropskými státy. Proto bychom se měli zaměřit na to, jak by bylo možné se z ní dostat. To však není tak jednoduché, jak si někteří mohou myslet. Nejprve je potřeba podívat se na příčinu toho, proč tomu tak je.
V první řadě si musíme říci, že zde fungují zásady trhu, a tedy i nabídky a poptávky. Proč tedy jsou ceny tak vysoké, že většina lidí si něco takového nemůže dovolit? Není to právě proti těmto zákonům? Nikoliv. Stačí totiž, aby to malé procento lidí kupovalo dostatečný počet nemovitostí, a ceny se budou držet na této hodnotě. Takovýto investor je posléze pronajímá a vydělává na nájmu. On i realitní společnosti si tak přijdou na pěkné peníze.
Dále je tu fakt, že se dnes staví především luxusnější rodinné domky, spíše než sociální bydlení, a to opět z toho samého důvodu: prodá se za větší peníze. Jistě, okruh zájemců bude mnohem menší, avšak to nijak nevadí. Navíc to nebude snižovat cenu domů v okolí, neboť tam nebudou sociálně slabší obyvatelé.
Co by tedy bylo vhodné proti tomu dělat? Je samozřejmé, že zásah státu by je tu nezbytný. Problém ovšem je, že ti, kteří ze současné situace profitují, budou značně proti tomu, a navíc mají poměrně silnou lobby. Cesty by se však mohly dát najít.
V první řadě by to bylo omezení developerů, kteří by museli stavět určité procento sociálních bytů. Také omezení vlastnictví nemovitostí, kdy jich člověk nesmí vlastnit více než daný počet. Jistě, tyto reformy by samozřejmě byly velmi kontroverzní, avšak ukazuje se, že ve své podstatě nezbytné. Tedy pokud nechceme čekat na to, až se trh s nemovitostmi sám od sebe zhroutí, což může při dnešním vývoji trvat ještě mnoho let.