Elektrické spotřebiče jsou čím dál dokonalejší a výrobci se snaží zhotovit je tak, aby při jejich častém používání nemohlo dojít k úrazu elektrickým proudem. Kupříkladu skelet mnohých z nich je z plastu, a plastická hmota je perfektní izolant, takže by mohla zabránit smrtelnému úrazu. V minulosti se mnoho spotřebičů vyrábělo s kovovým pláštěm, což pak mohlo ohrozit obyvatele domů či bytů zejména v souvislosti se starým hliníkovým vedením. I přes veškerou snahu výrobců však elektrický spotřebič může způsobit úraz nebo požár, a proto se provádí nebo by se měly provádět i revize elektrospotřebičů revize-elektro-revtech.cz.

varná konvice

Slabé místo – přívodní šňůra – nejslabším článkem úplně všech elektrospotřebičů s výjimkou těch bateriových je přívodní šňůra do zásuvky. Ta je totiž velmi často mechanicky namáhána až příliš, někteří lidé vytahují spotřebiče ze zásuvky násilím a někde se stává, že šňůru neopatrností proříznete, propálíte, přišlápnete a skřípnete. Všechny šňůry mají sice poměrně robustní izolaci, ale ta není nepoškoditelná. Elektrikář pak může snadno odhalit problém, který by mohl být příčinou zkratu vodičů, elektrického oblouku a požáru.

elektrický toustovač

Vnitřnosti – mnoho lidí má své vnitřnosti v ne docela optimálním stavu a to samé bychom mohli říci i o elektrických spotřebičích, strojích, přístrojích či nářadí. Může tam dojít k uvolnění kontaktních svorek a šroubů, k propálení vinutí cívek elektromotorů a k jiným závadám, které jsou skryté a nemusí se ihned projevit.

Prasklé kryty – nemusíte si všimnout, že je poškozený skelet spotřebiče, elektrikář to zpravidla zaznamená, když jej bude rozebírat. Může se to týkat mixérů, kávovarů, varných konvic, toustovačů a třeba i elektroniky a elektrického nářadí. Prasklý kryt může být příčinou smrtelného úrazu, pokud se při použití spotřebič sveze z ruky nebo se skrze štěrbinu v krytu dotknete vodičů ve svorkách.